Center Medgeneracijskega Učenja
PREDSTAVITEV CENTRA
V sklopu Centra medgeneracijskega učenja Trebnje so na voljo programi, ki:
- podpirajo razvoj medgeneracijske solidarnosti,
- skrbijo za izmenjavo znanja in izkušenj različnih generacij in skupin,
- spodbujajo nastanek novih omrežij, ki prepletajo generacije in kulture.
Programi potekajo v obliki delavnic, krožkov ali obsežnejših tečajev. Potekajo v Trebnjem in različnih krajih v občinah Mirna, Mokronog-Trebelno, Šentrupert in drugje.
Medgeneracijski programi nadomeščajo nekdaj samoumevno prenašanje znanja, spretnosti, izkušenj in vrednot iz roda v rod. Ker sodobne družine običajno ne živijo več skupaj, smo to neformalno, včasih povsem priložnostno in naključno prenašanje znanja zapakirali v načrtovano in organizirano medgeneracijsko učenje.
Prenos znanja v teh programih poteka v vse smeri. Starejši učijo mlajše in obratno, ne le v družini, temveč tudi na delovnem mestu, v lokalnem okolju, izobraževalnih ustanovah itd. Medgeneracijsko učenje je ena od poti za sožitje generacij, ki omogoča mladim spoznavati starost, starejšim pa slediti mladosti, za skupno delovanje v korist vseh generacij.
Sledimo smernicam ZLUS Slovenije
Center medgeneracijskega učenja Trebnje je bil ustanovljen in deluje po principih Strategije razvoja in izvajanja medgeneracijskega učenja na ljudskih univerzah Slovenije, Zveze ljudskih univerz Slovenije (2013):
– izvajanje medgeneracijskega učenja za vse generacije,
– širitev partnerske mreže,
– zagotavljanje mreže prostovoljcev mentorjev,
– usposabljanje mentorjev.
Dejavnost CMU Trebnje sofinancirajo: MIZŠ, Občina Trebnje, Občina Mirna, Občina Mokronog-Trebelno in Občina Šentrupert.