Srednja šola
- Vsa (originalna) dokazila o dosedanjem formalnem izobraževanju
- letna spričevala,
- obvestila o uspehu,
- spričevala o zaključnem izpitu in/ali poklicni maturi in/ali splošni maturi,
- indeks, …
- v kolikor ste končali le osnovno šolo, spričevalo 8. / 9. razreda
- Morebitna dokazila o neformalnem izobraževanju
- Certifikati, licence, potrdila
- Morebitno listino o spremembi priimka in/ali imena (poročni list, …)
- Veljaven osebni dokument
- Davčna številka
- EMŠO številka
- Telefonska številka in E-mail naslov (samo za nujna obvestila)
- Finančna sredstva (gotovina, plačilne kartice)
Ob prvem vpisu se plača 1. obrok šolnine (v katero je vključena tudi vpisnina) v vrednosti 200€. Nadaljnji obroki šolnine se izračunajo glede na Sklep o priznavanju predhodno pridobljenega znanja in zastavljenim osebnim izobraževalnim načrtom. Posebej se plačajo stroški postopka priznavanja formalno oziroma neformalno pridobljenega znanja v vrednosti 15,00€.
Postopek priznavanja formalno oziroma neformalno pridobljenega znanja je opredeljen z Zakonom o poklicnem in strokovnem izobraževanju ter s Šolskimi pravili.
Na CIK Trebnje upoštevamo znanje, ki so ga udeleženci pridobili s predhodnim formalnim ali neformalnim izobraževanjem oz. učenjem. Udeleženci, ki želijo uveljavljati predhodno pridobljeno znanje, zaprosijo za priznavanje tovrstnih znanj že pred vpisom in priložijo vsa dokazila, iz katerih je razvidna vsebina in obseg znanja, ki ga uveljavljajo.
Postopek:
1. Izpolnjena Vloga za priznavanje predhodno pridobljenega znanja z dokazili oddate v tajništvu CIK-a Trebnje.
2. Komisija za vrednotenje predhodno pridobljenega znanja pregleda vlogo in dokazila ter izda Sklep o priznavanju predhodno pridobljenega znanja. Na podlagi Sklepa o priznavanju predhodno pridobljenega znanja se ustrezno zmanjša obseg predvidenih obveznosti po izobraževalnem programu in šolnina.
Z vpisom v programe izobraževanja odraslih udeleženec pridobi status udeleženca v izobraževanju odraslih. Udeleženci izobraževanja odraslih, ki se izobražujejo po javno veljavnih programih osnovnošolskega, poklicnega, srednjega in višjega strokovnega izobraževanja in so mlajši od 27 let, pa imajo nekatere pravice enake kot dijaki oz. študenti v rednem izobraževanju (npr. prevozi, štipendiranje, delo prek napotnic …). Vendar pa nekatere pravice lahko uveljavljajo le do dopolnjenega 26. leta starosti (npr. zdravstveno zavarovanje, družinska pokojnina …). Podrobnejše pogoje preverite prek ustrezne odgovorne službe (Zavod RS za zaposlovanje, centri za socialno delo, Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, …). Status udeleženca v izobraževanju odraslih pa preneha, ko udeleženec uspešno konča izobraževanje ali z izpisom iz izobraževanja.
Vpis je mogoč celo leto oziroma do zapolnitve prostih mest. Vpišete se tako, da se po telefonu ali elektronski pošti z organizatorjem izobraževalnega programa dogovorite za termin, nato pa se osebno zglasite pri nas. S seboj prinesite vsa spričevala, davčno številko, EMŠO, osebni dokument in neformalna potrdila o izobraževanjih. V kolikor ste mladoletni, mora z vami priti vaš zakoniti zastopnik. Na dogovorjenem terminu boste z organizatorjem opravili uvodni razgovor, pridobili vse dodatne informacije in v kolikor se odločite za vpis izpolnili osebni izobraževalni načrt.
Udeleženci izobraževanja odraslih za učenje (pripravo na izpite) uporabljajo učbenike, ki se uporabljajo v rednem izobraževanju ter učna gradiva prilagojena izrednemu izobraževanju. Učbenikov ni potrebno kupovati, lahko jih dobite tudi v knjižnicah. Predavatelji pripravijo različna interna učna gradiva, ki se jih udeležencem pošilja po e-pošti ali so dostopna v spletnih učilnicah. Nekatera gradiva so tudi javno dostopna na spletnih straneh in udeleženci prejmete povezave do teh spletnih strani.
ZIP – Začetna integracija priseljencev
Je javnoveljavni program učenja slovenskega jezika, ki vključuje tudi program seznanjanja s slovensko zgodovino, kulturo in ustavno ureditvijo RS. V proces učenja slovenskega jezika so vključene tudi vsebine iz življenja in dela, ki krepijo in olajšajo integracijo/vključevanje priseljencev v slovensko družbo. Izvaja se v obsegu 60, 120 in 180 ur. Za izbor izvajalcev in nadzor nad izvajanjem programa ZIP je zadolženo Ministrstvo za notranje zadeve (MNZ).
60 urni program: državljani tretjih držav z dovoljenjem za začasno bivanje v RS z veljavnostjo najmanj enega leta;
120 urni program: državljani tretjih držav z dovoljenjem za začasno prebivanje, ki so v RS neprekinjeno 24 mesecev na podlagi dovoljenja za začasno bivanje in so opravili 60 urni program učenja slovenskega jezika;
180 urni program:
– državljani tretjih držav z dovoljenjem za stalno prebivanje in njihovi družinski člani z dovoljenjem za začasno prebivanje na podlagi združitve družine,
– državljani tretjih držav z dovoljenjem za začasno bivanje, katerega veljavnost je skupaj s prejšnjimi dovoljenji neprekinjeno najmanj 24 mesecev in njihovi družinski člani z dovoljenjem za začasno prebivanje na podlagi združitve družine,
– družinski člani slovenskega državljana ali državljana Evropskega gospodarskega prostora, ki v RS prebiva na podlagi dovoljenja za prebivanje družinskega člana (veljavnost in dolžina prebivanja nista pomembna).
Na UPRAVNI ENOTI (UE), kjer imate prijavljeno začasno/stalno prebivališče vložite zahtevek za izdajo potrdila o izpolnjevanju pogojev za udeležbo v enotnem programu;
v kolikor izpolnjujete pogoje, vam UE izda potrdilo o izpolnjevanju pogojev za vključitev v program ZIP;
s potrdilom se prijavite pri izbranem izvajalcu (npr. CIK Trebnje), ki opravi svetovanje (seznani z vsemi pomembnimi informacijami);
izbrani izvajalec izvede testiranje—preizkus predhodnega znanja slovenskega jezika;
izvajalec oblikuje skupino in vam pošlje vabilo na uvodno srečanje, kjer prejmete vse informacije o poteku tečaja , urnik in gradivo.
Kompetence
Programi so namenjeni vsem odraslim. Prednost pri vključitvi pa imajo skladno z razpisom:
– nižje izobraženi (ISCED 3 ali manj – srednja strokovna šola ali manj),
– aktivni (zaposleni ali iskalci zaposlitve), ki so stari 55 let ali več,
– tujci,
– zaprte osebe v zavodih za prestajanje kazni zapora.
Vključite se lahko v najrazličnejše programe z naslednji področij:
- Tuji jeziki (angleščina, nemščina, francoščina, italijanščina …)
- Tečaji s področja osebnega in poklicnega razvoja (komunikacija, učinkovito vodenje, zdrav življenjski slog, obvladovanje stresa, itd.)
- Tečaji učenja slovenščine za tujce
- Tečaji računalništva (osnovni tečaj računalniške pismenosti, tečaji s področja digitalizacije (pametni telefoni in naprave), Excel, Word, PowerPoint)
- Priprave za pridobivanje izpita, kvalifikacije ali certifikata (izpiti iz tujih jezikov, nacionalne poklicne kvalifikacije, zakon o upravnem postopku)
Vsi programi so za udeležence brezplačni, saj jih sofinancira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus.