»Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj«
O projektu
Trajanje projekta: 1. 9. 2018 – 31. 5. 2020
Partnerji:
CIK Trebnje – prijavitelj in projektni vodja
Kreatis, Informacijske in promocijske storitve, Tomaž Turk s.p.– projektni partner
Operacija vpliva k uresničevanju ukrepa Strategije lokalnega razvoja Lokalne akcijske skupine Suhe krajine, Temenice in Krke (SLR LAS STIK) 2014: U4.1.: Izvajanje aktivnosti intervencijskega vključevanja mladih, žensk, Romov in drugih ranljivih skupin na trg dela ter povezovanje izvajalcev programov in cilju C 4.1.1: Povečati vključenost mladih, žensk, Romov in drugih ranljivih skupin v družbeno okolje in na trg dela.
- ZAKAJ?
Analiza stanja socialnega in ekonomskega področja na območju LAS Stik je pokazala, da se v slabšem položaju nahajajo mladi in populacija žensk, ki težje najdejo zaposlitev. Zaradi načina življenja, ki ga prinaša sodobna družba, so mladi, tujci, Romi in druge ranljive skupine manj vključene v vseživljenjsko izobraževanje in so manj konkurenčne na trgu dela. Zaradi svojih lastnosti, oviranosti in življenjskih okoliščin so pogosto odrinjene na družbeno obrobje, so socialno ogrožene, ena izmed še posebej najranljivejših ciljnih skupin na območju LAS Stik pa so Romi. Zaradi slabše izobrazbene strukture imajo tudi velike probleme pri zaposlovanju, kar jih izključuje iz ostalih sfer življenja.
Med njimi še posebej romske ženske, ki se še z večjo težavo vklapljajo v lokalno okolje. Zaradi slabe izobrazbene strukture imajo tudi velike težave pri zaposlovanju, kar jih izključuje iz ostalih sfer življenja. Če že dokončajo šolanje, se po zaključku šolanja ne zaposlijo in grozi jim tudi socialna izključenost.
Za rešitve zgoraj navedenih potreb območja bomo pripravili izobraževanja za vključevanje ranljivih skupin, predvsem brezposelnih, žensk in Romov in jih na ta način povezali, izobrazili in vključili v lokalno okolje in na trg dela. Tako jih bomo opolnomočili za prevzem odgovornosti za večjo delovno in življenjsko uspešnost in jih opremili s konkretnimi znanji, ki jim bodo pri tem v pomoč. Nadalje bomo povezali, motivirali in animirali lokalne deležnike za izvajanje aktivnosti za zmanjševanje tveganja revščine.
Namen operacije je preko inovativnega mentorskega sistema za ranljive ciljne skupine povečati vključenost v izobraževanje najranljivejših ciljnih skupin kot so Romi, tujci in brezposelni s poudarkom na romskih ženskah in izboljšati njihov položaj na trgu dela ter s tem prispevati k izboljšanju kvalitete življenja in večji socialni vključenosti.
- KDO?
Na osnovi analize trenutnega stanja na področju vključevanja mladih, tujcev, Romov in drugih ranljivih skupin v projektu iščemo rešitve za najranljivejše ciljne skupine na območju LAS Stik, s poudarkom na romskih ženskah, ki so zaradi različnih dejavnikov ena izmed najbolj marginaliziranih skupin prebivalstva v lokalnem okolju. V projektu bodo mentorji pripadnike ciljnih skupin spodbujali k večji vključenosti v izobraževanje in na trg dela. Vez med lokalnimi deležniki (CSD, ZRSZ, lokalna podjetja, itd.) in ranljivimi posamezniki bodo predstavljali prav izkušeni mentorji.
- KJE?
Aktivnosti projekta se bodo izvajale na sedežu Centra za izobraževanje in kulturo Trebnje na naslovu Kidričeva ulica 2, Trebnje v urbanem naselju Trebnje. Tu je skoncentrirano tudi največje število lokalnih deležnikov: različna podjetja, proizvodni obrati, dobra izobraževalna ponudba, zdravstveni dom, center za socialno delo, urad za delo. V bližini Trebnjega v naselju Vejar živi največ romskega prebivalstva na območju LAS Stik.
- KAJ in KAKO?
Razvili bomo celovit sistema mentorstva, v katerem bomo usposobili 8 mentorjev. 3 izmed teh mentorjev bodo nudili svetovanje udeležencem, jih spodbujali v različne izobraževalne aktivnosti, motivirali za nastop na trg dela, izvajali različne delavnice s področja motivacije za učenje in delo, zdravega življenjskega sloga, veščin iskanja zaposlitve, itd. Mentorji bodo hkrati predstavljali vezni člen med udeleženci iz ranljivih ciljnih skupin in lokalnimi deležniki (CSD, ZRSZ, lokalna podjetja, itd.).
Mentorski sistem bo preko različnih delavnic na eni strani spodbujal pridobivanje temeljnih kompetenc potrebnih za uspešno vključevanje v lokalno okolje in tudi specifičnih kompetenc, ki jih posameznik potrebuje za uspešen nastop na trgu dela, po drugi strani pa bodo mentorji udeležencem nudili celovito svetovanje in usmerjanje na izobraževalni in poklicni poti udeležencev iz različnih ranljivih ciljnih skupin.
V ta namen bomo Izvedli 13 delavnic za udeležence iz ranljivih ciljnih skupin, ki bodo doprinesle k njihovi večji vključenosti v družbeno okolje in na trg dela. Poudarek bo na delavnicah s področja veščin iskanja zaposlitve, spoznavanju delovnega okolja, pravil in klime na delovnem mestu, ipd. Cilj delavnic je zvišati zavest o pomembnosti izobraževanja in vključevanja v delo za izboljšanje socialnega položaja. V različne delavnice bo vključenih vsaj 50 udeležencev iz ranljivih skupin s poudarkom na romskih ženskah. Izvedli bomo usposabljanje za pridobitev nacionalne poklicne kvalifikacije (NPK) pomočnik kuharja ter preverjanja in potrjevanja NPK in s tem omogočanje pridobitve nacionalne poklicne kvalifikacije 10 romskim ženskam. Organizirali bomo 3 animacijske delavnice za delodajalce in ostale lokalne deležnike z namenom ozaveščanja o pomenu vključevanja romskih žensk in ostalih ranljivih posameznikih v delovni proces. Ob koncu projekta bomo izvedli tudi strokovni posvet.
S projektom bomo pozitivno prispevali k izvajanju aktivnosti intervencijskega vključevanja najranljivejših ciljnih skupin v lokalnem okolju na trg dela ter krepitvi njihove socialne vključenosti in izboljšanju kakovosti življenja.
Informacije:
Tanja Vrčkovnik
organizatorka izobraževanja
T: +386 7 34 82 108
M: 0386 41 567 772
E: tanja.vrckovnik@ciktrebnje.si
»Sofinanciranje s sredstvi EU-Evropskega sklada za regionalni razvoj v višini do 54.935,92 EUR«