TELLaSTORY – Pripovedovanje zgodb kot osnova za navdihujoče in učinkovito poučevanje ter priprava učiteljev na nove izzive v izobraževanju
Trajanje projekta: 1.10.2020 – 31.8.2023
Partnerji v projektu:
- Stowarzyszenie MANKO (Poljska)
- Powiatowy Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Jaśle – POEN (Poljska)
- Zakladni skola J. Gutha-Jarkovskeho (Češka)
- Center za izobraževanje in kulturo Trebnje (Slovenija)
Zakaj TELLaSTORY?
Z mednarodnim projektom TELLaSTORY, ki ga vodi Stowarzyszenie MANKO s Poljske, v konzorciju pa poleg naše organizacije sodelujejo še partnerji s Češke, želimo vključiti pripovedovanje zgodb v proces izobraževanja v osnovnih šolah in na ta način spodbuditi ustvarjalno ter inovativno učenje. V veliki meri se projekt nanaša na vzpostavljanje dobrih odnosov med učitelji in učenci. Poudarili bi socialne kompetence, predvsem tiste, povezane s čustveno inteligenco, kot so samozavedanje, prepričevanje, vpliv, vodenje in empatija. Z metodo pripovedovanja zgodb bi gradili močne odnose kot najbolj zaželene v prihodnosti. .
Tekom projekta bomo naredili celovito shemo TELLaSTROY izobraževanja in na ravni konzorcija usposobili 16 učiteljev za ambasadorje učenja, nudili podporo 45 učiteljem pri stalnem poklicnem razvoju, učenci (vključili bi jih 72) pa bi s takšnim načinom izobraževanja pridobili več možnosti za sodelovanje, besedno komunikacijo, empatijo in veščine nastopanja. Razvili bomo blagovno znamko: pripravili priročnik, igralno škatlico s karticami, ki bodo v pomoč za pripovedovanje zgodb. Vse našteto bo prejela tudi šola, ki bo sodelovala v pilotni raziskavi.
Cilj projekta je do avgusta 2023 ustvariti pogoje za izvajanje celovitega programa TELLaSTORY za osnovne šole, ki temelji na metodi Story Seekers® (vključevanje pripovedovanja zgodb) v poučevanje in učno prakso, z namenom, da bi bilo poučevanje in učenje privlačnejše, učinkovitejše ter bolj usmerjeno v kompetence posameznikov. Projekt je prvi korak k vplivu na izobraževalne sisteme v partnerskih državah, odgovorne za učni okvir, da pripovedovanje zgodb v prihodnosti vključijo v osnovni učni načrt ali kot ločeno vejo poučevanja. Čas je, da pozornost naših učencev preusmerimo z “več ur za učenje” na “kvaliteten čas učenja”.
INFORMACIJE:
Tanja Vrčkovnik
organizatorka izobraževanja odraslih
T: +386 7 34 82 108
M: +386 41 567 772
E: tanja.vrckovnik@ciktrebnje.si
»Projekt je podprt s sredstvi Evropske unije. Ta dokument odraža le stališča avtorjev. Evropska komisija in nacionalna agencija nista odgovorni za kakršno koli rabo informacij, ki jih vsebuje ta dokument.«