DigiZvem
Trajanje operacije: Trajanje operacije je od aprila 2024 do 31. oktobra 2025.
Prijavitelj: Ljudska univerza Murska Sobota.
Partnerji: Ljudska univerza Ptuj, Zavod Znanje Postojna, OE Ljudska univerza Postojna, Ljudska univerza Rogaška Slatina, Ljudska univerza Radovljica, Fundacija PRIZMA, Center za izobraževanje in kulturo Trebnje, ICRA d.o.o. Idrija
Namen operacije: Omogočiti prebivalcem Republike Slovenije, starejšim od 30 let, pridobitev osnovnih digitalnih veščin.
Opis operacije: Operacija vključuje izvajanje izobraževalnih programov, ki pokrivajo več digitalnih kompetenc v skladu z DigComp 2.2.
Izobraževalni program za osnovne digitalne kompetence pokriva naslednje sklope:
- Informacijska in podatkovna pismenost: Udeleženci se učijo osnov spletnega brskanja, obdelave digitalnih vsebin in upravljanja z informacijami v skladu z avtorskimi pravicami.
- Komuniciranje in sodelovanje: Spoznavajo osnove spletnega komuniciranja, uporabe e-pošte, klepetalnic in izmenjave datotek ter upravljanja e-identitete.
- Ustvarjanje digitalnih vsebin: Udeleženci se učijo uporabljati osnovna orodja za ustvarjanje vsebin, kot so Microsoft Office in Google storitve, ter spoštovati avtorske pravice.
- Varnost: Naučijo se varne rabe interneta, zaščite pred spletnimi prevarami ter ozaveščanja o vplivih digitalnih tehnologij na zdravje in okolje.
- Reševanje težav: Razvijajo spretnosti za reševanje vsakodnevnih težav z digitalnimi tehnologijami.
Izobraževalni program za napredne digitalne kompetence vključuje naslednje sklope:
- Informacijska in podatkovna pismenost: Udeleženci se naučijo naprednih strategij za iskanje in evalvacijo informacij ter preverjanje njihove veljavnosti in verodostojnosti.
- Komuniciranje in sodelovanje: Raziskujejo širši nabor digitalnih orodij za komuniciranje in sodelovanje, vključno s pravili spletne etike in bontona.
- Ustvarjanje digitalnih vsebin: Učijo se uporabljati napredna orodja za ustvarjanje vsebin, vključno s kodiranjem, programiranjem in zaščito lastne vsebine z licenco.
- Varnost: Poglobijo znanje o varnosti na spletu, zaščiti spletnih identitet ter sprejemanju ustrezni ukrepov za spletno varnost in zasebnost.
- Reševanje težav: Razvijajo sposobnosti za samostojno reševanje kompleksnih problemov povezanih z digitalnimi tehnologijami ter nudenje podpore drugim pri razvoju digitalnih kompetenc.
Vsak program je zasnovan za različne stopnje poznavanja digitalnih tehnologij in kompetenc, s poudarkom na osnovnih ali naprednih vidikih vsakega sklopa.
Cilj projekta:
Cilj programa je omogočiti prebivalcem Republike Slovenije, ki so starejši od 30 let, da pridobijo osnovne digitalne spretnosti. Okrepitev teh spretnosti pri tej starostni skupini lahko pozitivno vpliva na spodbujanje zaposlovanja, prav tako postanejo osebe konkurenčnejše na trgu dela, saj delodajalci potrebujejo in cenijo zaposlene, ki obvladajo digitalne veščine na različnih področjih.
Pričakovani rezultati operacije:
Udeleženci bodo sposobni sprejemati odločitve glede orodij, naprav, aplikacij, programov ali storitev, s katerimi se ne poznajo.
Naučili se bodo uporabljati napredno tehnologijo za ustvarjanje inovacij, aktivno sodelovati pri digitalni in medijski produkciji, ustvarjalno izražati sebe ter reševati konceptualne probleme z uporabo digitalnih orodij.
Več informacij:
Jasmina Pakiž
organizatorka izobraževanja odraslih
T: +386 7 34 82 109, 031 360 072
E: jasmina.pakiz@ciktrebnje.si
Naložbo sofinancira Ministrstvo za digitalno preobrazbo. Odobrena so sredstva v višini 277.300,00 EUR z vključenim DDV.