FAIR – Fighting against Inmates’ radicalisation
FAIR obravnava problem islamske radikalizacije s posebnim poudarkom na zaporniškem sistemu.
Trajanje projekta: 9. 10. 2017 – 8. 10. 2019
Št. pogodbe: 763538 — FAIR — JUST-AG-2016/JUST-AG-2016-03
Cilji projekta:
- vzpostaviti notranji sistem zgodnjega zaznavanja radikalizacijskih kazalnikov v zaporih in takojšnje opozarjanje ustreznemu osebju,
- izdelati alternativni model kot odgovor na obstoječe ukrepe, ki vključuje programe preprečevanja radikalizacije in rehabilitacijo za skrajno radikalizirane obsojence,
- preprečiti in odvračati procese radikalizacije v zaporih ter preprečiti vključevanje evropskih in tujih državljanov v teroristične skupine, povezane z ISIS.
Rezultati projekta:
- Projekt FAIR temelji na zbiranju najboljših evropskih praks v zvezi z ukrepi za preprečevanje islamske radikalizacije v zaporih, in poročilu o kazalnikih tveganja za odkrivanje radikaliziranih zapornikov in zapornikov, ki so dovzetni za radikalizacija. poročilo podrobno opisuje elemente, stališča in vedenja, ki so uporabni pri odkrivanju ogroženih zapornikov.
- Potrebe mentorjev v zaporih glede preprečevanja in / ali ravnanja z radikalizacijo so povzete v poročilu o analizi potreb mentorjev v zaporih.
- Skupne smernice, ki odkrivajo in beležijo potrebe mentorjev, ki delajo z zaporniki, katerim grozi radikalizacija.
- Program za preprečevanje in rehabilitacijo omogoča mentorjem v zaporih preprečevanje radikalizacije zapornikov in podpira postopen prehod v življenje zunaj zapora.
- V vseh partnerskih državah so organizirane okrogle mize z deležniki in odločevalci za evidentiranje razmer in potreb v nacionalnem kontekstu. Povzetki okroglih miz so zbrani v skupnem poročilu o skupinskih diskusijah.
- 170 mentorjev iz 9 držav je vključenih v program usposabljanja za mentorje, ki spodbuja sposobnosti mentorjev pri okrivanju radikalizacijskih dejavnikov v zaporih ter izboljšuje njihovo znanje in veščine.
- Spletna posvetovalnica v vseh partnerskih jezikih omogoča pojasnila in usmeritve za novo usposobljene mentorje v zaporih.
- Izvedla se bo študija o možnostih vzpostavitve alternativnega centra za pridržanje in nastanitev radikaliziranih zapornikov.
Partnerji:
- Fondazione Nuovo Villaggio del Fanciullo, Italija
- University of Malta, Malta
- Arq Psychotrauma Expert Group, the Netherlands
- European Institute for Crime Prevention and Control, affiliated with the United Nations (HEUNI), Finland
- Southern Great Plains Region Social Research Association, Hungary
- Centre for Promoting Lifelong Learning, Romania
- Center za izobraževanje in kulturo Trebnje, Slovenia
- EuroCoop, Inštitut za evropske raziskave in razvoj, Slovenia
- Social Innovation Fund, Lithuania
- Portuguese Association of Psychology Discussions, Portugal
Več o projektu: www.fair-project.eu
Informacije:
Sabina Tori Selan
T: +386 7 34 82 104
E: sabina.tori-selan@ciktrebnje.si
”Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina komunikacije je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.”