Trajanje projekta: 1.1.2012 – 31.12.2014
Zahteve sodobnega sveta, gospodarstva in družbe segajo tudi na področje izobraženosti, znanja in védenja vsakega posameznika. Posameznik, ki želi konkurirati na trgu delovne sile ali pa zgolj spremljati in razumeti dogajanje v okolju, mora imeti aktualna znanja, spretnosti in veščine. Programi projekta Izvajanje programov splošnega neformalnega izobraževanja odraslih so namenjeni različnim ciljnim skupinam in osvajanju različnih temeljnih spretnosti.
Posamezniki se usposabljajo v programih, ki obsegajo 50 ur in potekajo v skupinah po 15 udeležencev, običajno na sedežu zavoda:
– Učenje učenja
Program je namenjen odraslim, ki imajo slabe izkušnje s preteklim šolanjem, pomankljivo poznavanje IKT možnosti ter obremenjenost s tradicionalnimi življenjskimi vzorci (slabimi navadami pri učenju). Udeleženci bodo v programu spodbujali zavest o lastnem učenju, pridobili bodo pozitivnost naravnanost do učenja ter pridobili možnost kritičnega mišljenja.
– Trženje na podeželju
Program je namenjen osebam, ki se ukvarjajo s kmetijstvom kot osnovno ali dopolnilno dejavnostjo in jim kmetijstvo predstavalja primarni vir za preživetje. Udeleženci bodo v programu usvojili razumevanje temeljev trženja na podeželju, trženja produktov v turistične namene, naučili se bodo prepoznavati in določati ustrezne distribucijske kanale ter spoznali možnost gradnje lastne blagovne znamke.
– Angleščina v poslovnem svetu
Program je namenjen odraslim, ki želijo usvojiti osnove poslovnega tujega jezika za lažje sporazumevanje s poslovnimi partnerji. Udeleženci v programu razvijajo sposobnost za medkulturne in medjezikovne komunikacije, zato razvijajo vse jezikovne sposobnosti: slušno, bralno, govorno in pisno sporočanje.
– Bivam in delam v Sloveniji
Program je namenjen učenju slovenščine v Sloveniji živečim tujcem, z namenom lažje in hitrejše integracije v okolje, v katerem živijo. Vsebine obravnavajo temeljne življenske okoliščine. Program je prilagojen udeležencem, in sicer spodbuja govorno in pisno sporazumevanje, hkrati pa udeležencem pomaga lažje vključevanje v zanje tujejezično okolje.
– Naravna dediščina in arhitektura na podeželju
Program zajema spoznavanje osnovnih arhitekturnih pojmov v navezavi na podeželsko arhitekturo s ciljem prilagajanja nove arhitekture obstoječemu stavbnemu fondu. Namen programa je ohranjati stavbno dediščino in tradicionalno gradnjo ter zagotavljati trajnostni razvoj podeželja. Udeleženci bodo spoznali med drugim naravno in grajeno bivalno okolje, vpliv gradnje stavb na širši prostor, področje urbanizma in arhitekture ter spoznavali smernice sodobnega arhitekturnega, urbanističnega in krajinskega oblikovanja.
– Zgodovina umetnosti skozi čas
Gre za izobraževalni program, ki udeležencem približa razumevanje likovne umetnosti ter spodbuja ustvarjalnost pri likovnem izražanju in interpretaciji umetniških del. Program je namenjen odraslim, ki si želijo pregledno in razumljivo seznaniti z razvojem likovne umetnosti in zgodovine. Udeleženci bodo med drugim spoznali raznovrstnost likovnih podob, se seznanili z umetnostjo kot posebno vrednoto ter razvili občutek odgovornosti za umetnost.
– Institucije v vsakdanjiku Roma
Program je namenjen odraslim Romom, ki želijo spoznati in usvojiti osnovna in temeljna znanja s področja poznavanja slovenskega jezika in delovanja institucij, ki delujejo v naši družbi in zagotavljajo posameznikom kakovostno in dostojno življenje. Udeleženci se bodo naučili sporazumevati v slovenskem jeziku, pridobili socialne in državljanske kompetence, kulturno zavest in izražanje, hkrati pa se bodo naučili uporabljati IKT tehnologijo.
– Pripovedujem s čopičem in dletom
Program je namenjen odraslim, ki želijo spoznati posebnosti likovnega izražanja, njene vpetosti v širše družbeno okolje in veščine izražanja svojih čustev, misli in vrednot skozi likovno umetnost. Udeleženci programa bodo usvojili temeljne likovne pojme ter odkrili in razvili lastno kreativnost in ustvarjalnost.
– Knjigovodstvo na podeželju
Program je namenjen fizičnim osebam, ki se ukvarjajo s kmetijstvom kot svojo osnovno ali kot dopolnilno dejavnostjo in za uspešno delovanje kmetije potrebujejo poznavanja različnih knjivodskih pojmov: stroški, odhodki, davki in davčne dajatve,… Udeleženci izobraževanja v programu spoznajo osnovne pojme s področja knjigovodstva in marketinga ter razvijejo občutek za gospodarnost ter ekonomičnost.
– Kakovostno staranje in solidarno sožitje generacij
Program je namenjen prebivalcem lokalnih skupnosti, ki jih zanima aktivno staranje in medgeneracijsko učenje, in ki želijo doseči cilje kakovostnega staranja in sožitja med generacijami v sodobnem načinu življenja, ki ga pesti staranje prebivalstva. Udeleženci bodo spoznali osnovne pojme starajoče se družbe, značilnosti generacij, razvili toleranco, strpnost in humanost ter zdrave medčloveške odnose, hkrati pa bodo razvijali prostovoljstvo kot eno izmed oblik medgeneracijskega sodelovanja.
– ABC Nemščine
Program je namenjen odraslim, ki si želijo usvojiti osnove nemškega jezika. Udeleženci bodo razvijali možnosti sporazumevanja v nemškem jeziku, možnost izražanja v različnih družbenih okoliščinah ter urili uporabo jezika (branje, poslušanje, govorjenje, pisanje)
– Nemščina v poslovnem svetu
Program je namenjen odraslim, ki želijo usvojiti osnove poslovnega tujega jezika za lažje sporazumevanje s poslovnimi partnerji. Udeleženci v programu razvijajo sposobnost za medkulturne in medjezikovne komunikacije, zato razvijajo vse jezikovne sposobnosti: slušno, bralno, govorno in pisno sporočanje.
– Digitalna pismenost
Program je namenjen odraslim, ki želijo usvojiti osnovna znanja s področja informacijske digitalne tehnologije. Udeleženci prgorama bodo spoznali osnovne računalniške komponente, naučili se bodo uporabjati spletne strani, aplikacije in e-upravo, spoznali bojo sodobne načine komuniciranja in uporabljati bodo začeli digitalni fotoarat, poleg tega pa se bodo naučili uporabljati avtomate v okolju, kjer živijo (bankomat, avtomat za vodo, ….)
– Dediščina kulinarike na podeželju
Program je namenjen prebivalcem podeželja, ki želijo ohraniti dediščino na področju kulinarike in uporabljati sestavine, ki jih nudi podeželje. Znanja, ki jih bodo udeleženci pridobili, nudijo možnost gospodarskega razvoja na podeželju, oblikovanje novih poslovnih priložnosti, ohranjanje in varovanje lokalne kulturne in kulinarične dediščine ter povečanje ozaveščenosti o zdravem načinu prehranjevanja, predvsem z okalno pridelano hrano.
Program poteka v občini Mokronog – Trebelno, udeleženke pa med drugim spoznavajo pravila zdrave prehrane ter možnosti apliciranja kulinarične dediščine v sodobno kuhinjo.
Udeležba v programih je brezplačna, saj jo v obdobju od 2012 do 2014 sofinancirata Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport in Evropski socialni sklad.
Operacijo delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov v obdobju 2007-2013, razvojne prioritete: 3. Razvojne prioritete: Razvoj človeških virov in vseživljenjskega učenja; prednostne usmeritve 3.2.: Izboljšanje usposobljenosti posameznika za delo in življenje v družbi temelječi na znanju.
Informacije:
Martina Podlesnik
organizatorka izobraževanja
T: ++386 7 34 82 108
E: martina.podlesnik@ciktrebnje.si